2012-01-12 Vydávání neúspěchu za vítězství je nedílnou součástí jednání o klimatických změnách už od jejich počátku před 20 lety. Poslední, prosincové kolo rozhovorů v jihoafrickém Durbanu, nebylo v tomto směru výjimkou. (...)
Published by E15
Český prezident Václav Klaus se na něj při boji proti zastáncům rychlé akce, která by zabránila globálnímu oteplování, už nejspíše nebude odvolávat. Celebrita v debatě o klimatické změně, dánský akademik Lomborg, změnil dres. Globální oteplování nyní považuje za akutní problém, který však může jako kapitán flotily plachetnic hravě vyřešit. (...)
Published by Hospodářské noviny
Published by Project Syndicate
Pokud jde o energii, je Afrika “nejobnovitelnější“ kontinent na světě. V bohatém světě tvoří obnovitelné zdroje méně než desetinu celkových energetických zdrojů. 900 milionů lidí v subsaharské Africe (kromě Jihoafrické republiky) však získává 80% energie z obnovitelných zdrojů.
Zatímco v Evropě či USA využívají lidé na osobu v průměru 11 000 kWh za rok (většinu z toho díky průmyslovým procesům), v subsaharské Africe je to pouze 137 kWh – méně, než spotřebuje typická americká chladnička za čtyři měsíce. Více než 600 milionů lidí v Africe nemá k elektřině pak přístup vůbec.